Кога би постоела машина за патување низ времето што би можела да нè одведе во ерата на Винсент Ван Гог и Клод Моне, веројатно ќе ни биде многу тешко да им ги објасниме настаните од 21 век: затоплувањето на планетата, сè пострашните последици од климатската криза, процесот на зафаќање на јаглерод во индустриските постројки, обновливите извори на енергија и потрагата по јаглеродна неутралност.

Сепак, без оглед на тоа што големите светски сликари не се тука за да бидат сведоци на глобалното затоплување и технолошката револуција во производството на електрична енергија, благодарение на вештачката интелигенција можеме да добиеме потенцијална визија за тоа како нивните четки би ги прикажале климатските промени и енергетската транзиција.

Едвард Мунк
Пабло Пикасо
Ван Гог
ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,До 10 години затвор за загадувачите на животна средина
Следната статијаПринудните бракови реалност за Европа од 21 век

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде