Допаминот и серотонинот се меѓу најважните хормони, кои делуваат како тандем за поддршка на голем број функции, вклучувајќи меморија, расположение, па дури и способност да се обрне внимание.

Затоа здравата рамнотежа на двете е клучна.

Иако серотонин е често во центарот на вниманието, важно е да се обрне внимание на допаминот – вели неврологот и психијатар Даниел Амен, пренесува Mind Body Green.

Амин објаснува како можеме да препознаеме дека имаме низок допамин, како тој се манифестира во нашето тело и што можеме да направиме за природно да го зголемиме неговото ниво во мозокот.

Знаци дека имаме низок допамин

Според Амин, знаците на ниско ниво на допамин не се анксиозност и нервоза – тоа е генерално показател за низок серотонин. Наместо тоа, главните етикети на кои треба да внимавате се:

  • Замор
  • Тага
  • Недостаток на мотивација
  • Ниска енергија
  • Тешкотии во размислувањето
  • Природни начини за зголемување на нивото на допамин
Исхрана

Како и секогаш, исхраната е клучна за одржување на менталното и физичкото здравје. Амин објаснува дека храната богата со тирозин ќе биде вашиот најдобар избор за подобрување на производството на допамин:

Тирозин е амино киселина која го гради допаминот. Работите како пилешко и јајца се полни со тирозин, како и авокадото и темното чоколадо.

Вежбање

Вежбањето е исто така ефикасно за подобрување на расположението, зголемување на нивото на допамин. Амин особено препорачува тренинзи со висок интензитет кога барате ефект за подобрување на расположението.

Како пример, тој предлага да одите брзо, а потоа да направите четири скока во кои трчате или одите колку што можете побрзо една минута за да го зголемите допаминот.

ИЗВОРАло
претходниот член,Зелениски му посака членство на Македонија во ЕУ на Стево Пендаровски
Следната статијаНеколку совети како за економичен и удобен летен одмор на море

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде