Болестите на тироидната жлезда влијаат на милиони луѓе ширум светот, предизвикуваат значителни нарушувања во здравјето, го намалуваат квалитетот и влијаат на секојдневниот живот и активностите на една личност.

Според проценките на Светската здравствена организација, во светот има две милијарди луѓе кои страдаат од нарушувања на тироидната жлезда, од кои 20% се жители на Европа.

„Месец на борба против тироидната жлезда“ се слави секоја година во јануари, со цел да се подигне свеста за потребата од превентивен преглед и рано откривање на болести на тироидната жлезда, со цел да се избегнат непријатни проблеми и опасни компликации. Лекарите советуваат како можете сами да ја прегледате тироидната жлезда.

Инструкции за само-преглед:

  1. Држете го огледалото за да можете да ја видите областа на адамовото јаболко
  2. Одредување на положбата на жлездата, внимавајте да не го мешате движењето на адамовото јаболко со отокот
  3. Фокусирајте се на одредена област и навалете ја главата
  4. испијте голтка вода и проголтајте и внимавајте на оток
  5. Ако не сте сигурни, повторете ја постапката со водата

Вие исто така може да влијаете на работата на тироидната жлезда воведувајќи неколку здрави навики во секојдневниот живот. Променете го вашиот животен стил, зголемете ја физичката активност, научете да управувате со стресот така што стресот не го контролира вашето здравје.


ИЗВОРАло
претходниот член,Еве зошто не треба да носите важни одлуки во понеделник
Следната статијаНесоница и умор кај пациенти од КОВИД19 и по шест месеци

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде