Непријатниот мирис на чевлите доаѓа од бактериите кои се намножиле во нив, па затоа најдобар начин да го неутрализирате е да ги елиминирате бактериите.

Постојат многу трикови кои можат да ви помогнат во тоа, а овие се покажаа како најефективни.

  • Мешавина од жалфија и лаванда

Доколку имате листови жалфија и гранчиња лаванда, можете да ги користите како средство за отстранување на непријатниот мирис од чевлите.

Измешајте ги, па наредете ги на шарата и оставете ги да отстојат преку ноќ, по можност на отворено место, за чевлите да бидат изложени на свеж воздух. Протресете добро наутро и ќе бидете воодушевени од ефектот.

  • Цитрус

Наместо да ја фрлате кората од портокал или лимон, задолжително зачувајте ја, па исечете ја на помали парчиња и оставете ја да отстои во чевлите преку ноќ.

Отстранете ја кората наутро и не само што вашите омилени патики повеќе нема да мирисаат непријатно туку ќе мирисате на прекрасен мирис на цитрус.

  • Сода

Дали е можно да се состави список на корисни трикови за одржување на хигиената без сода бикарбона? Очигледно не!
Има огромна примена во домаќинството: се користи за отстранување на тврдоглави дамки, чисти ѕидови, плочки, дезинфекција на кади и многу повеќе, а можете да го користите и за избелување на забите или како пилинг на кожата.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,На граничниот премин Прешево-Табановце поставена табла „Отворен Балкан“
Следната статијаСе чека одлуката на Владата за дополнително олабавување на ковид мерките

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде