На влезот на граничниот премин Прешево-Табановце има ознака „Open Balkan“ со која се означува лентата наменета за превозници на компании од Србија, Македонија и Албанија со статус на овластен деловен субјект (AEO).

Министерот за финансии во Владата на Република Србија Синиша Мали изјави дека целта на иницијативата Отворен Балкан е значително да се забрза протокот на стоки и услуги, да се создаде единствен пазар на труд и подобри деловни услови за компаниите, што неминовно ќе доведе до побрз економски развој и повисок животен стандард на граѓаните на земјите потписнички на договорот според наведената иницијатива.

То напомена и дека е потпишан договор со кој ќе се овозможи воведување единствена работна дозвола меѓу Србија, Македонија и Албанија, што ќе не направи уште попривлечни за инвеститорите, кои ќе можат да добијат работници од сите три земји.

Решаваме прашања кои ја мачат економијата, како чекање на граници и комплицирани административни процедури или недостаток на работна сила. Сето тоа се работи кои носат многу придобивки за сите земји членки на Отворениот Балкан – заклучи министерот Мали.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Атанаско Ѓорѓиев: Животот продолжува и по пензионирање на еден човек, го живее животот исто како нас и не гледам зошто не би учевствувал како активен член на оваа заедница
Следната статијаКако да ја освежите миризбата на обувките на природен начин

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде