Во овој случај, мора да бидете во можност да ги држите вашите емоции под контрола и да не дозволите да „изгорите“.

Еве неколку начини кои ќе ви помогнат брзо да се смирите и да го намалите стресот!

Во нашето брзо темпо на живот, стресот е скоро составен дел од животот на модерната личност.

Постојат ситуации кога нервите се на работ и се пред пукање.

И тогаш е многу корисно да знаете како брзо да се смирите и да избегнете многу здравствени проблеми.

Психолозите советуваат употреба на одредени животни трикови во ситуации кога сфаќате дека непотребната нервоза нема да доведе до ништо добро.

1. Најчестата техника е да го пренасочите вашето внимание од моменталната ситуација што ве мачи кон вашето дишење.

Длабоко вдишете, задржете го здивот и сметајте до десет. Можете исто така да се концентрирате на самиот процес на дишење, следејќи го протокот на воздух во белите дробови и грбот.

2. Ако немате време за вежби за дишење, можете да го испробате овој „експрес“ метод.

Притиснете го палецот на точката помеѓу носот и усните 3 секунди.

Со фокусирање на една точка, ќе можете да ги пренасочите мислите и да го намалите чувството на вознемиреност.

3. Исто така, еден од ефективните начини за брзо смирување е уред за масажа сместен во средината на брадата.

Масирајте го 9 пати во круг во една насока и 9 пати во спротивна насока.

Наизменично притискање на подлогата на секој прст ќе ви помогне брзо да се смирите. Можете исто така да ја повторувате масажата на секои 2-3 минути.

4. За оние кои често се под стрес, најдобар начин е таканареченото „заземјување“.

Веднаш штом почувствувате дека ве обзема напнатост, земете нешто метално со раката (рачка на вратата, молив, фрижидер).

Ако сте надвор, допрете дрво, застанете на земја (по можност бос).

Оваа постапка трае не повеќе од 30 секунди.

Во овој случај, треба остро да вдишете и полека да издишувате.

За време на „заземјувањето“, ментално замислете дека целата негативност од вас оди на земја, а мирот почнува да ве исполнува.

ИЗВОРАло
претходниот член,Органска козметика за нега на кожа после сончање
Следната статијаШто е тага?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде