Мајката природа нуди неколку решенија за ублажување на проблемите со кои се соочуваме по една ноќ злоупотреба на алкохол. Пијанството го дехидрира нашето тело, оставајќи низок шеќер во крвта и без доволно енергија за нормално функционирање.

Мајка природа нуди неколку совршени решенија. Главната природна подготовка е ѓумбир, но и балансиран појадок.

Ѓумбир

Ѓумбирот долго време се користи во кинеската медицина како лек против гадење, а неговата медицинска вредност е потврдена со бројни студии. Шолја чај од ѓумбир со појадок е ефтин начин да постигнете двоен ефект, да ја надоместите изгубената течност и да го смирите стомакот.

Две лажички ѓумбир прават чуда!

Ставете две лажички ѓумбир во прав, половина сок од лимон и две лажички мед во топла вода. Почекајте неколку минути пред да консумирате.

Балансиран појадок

Иако многу луѓе не сакаат да јадат после една ноќ со премногу пијалоци, лекарите истакнуваат дека појадокот, откако алкохолот го нарушил нивото на шеќер во крвта, е клучен.

И лесен појадок, без пржена и тешка храна како овошје и житарки. Банани и авокадо што содржат калиум се добредојдени затоа што загубата на електролити е придружена со прекумерна потрошувачка на алкохол.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде