Многу ниско ниво на омега 3 масни киселини во телото може да го намали животниот век за пет години. Едно истражување покажа дека овој недостаток го скратува животот речиси исто како и пушењето, а новото истражување открива дека омега 3 од растително потекло може да го подобри здравјето на срцето и да го намали ризикот од срцеви заболувања.

Бројни студии ги поврзуваат омега 3 масните киселини со здравствени придобивки како што е намален ризик од срцеви заболувања. Сепак, која храна ми паѓа на ум како добар извор на омега 3? За повеќето од нас, одговорот ќе биде риба.

Сега, новото истражување покажа дека растителната верзија на хранливата состојка, алфа липоичната киселина (ALA), може да биде корисна за здравјето на срцето и да го намали ризикот од срцеви заболувања кај оние кои не јадат морска храна.

Утврдено е дека потрошувачката на алфа липоична киселина, која се наоѓа во растителна храна, како што се јаткастите плодови и ленено семе, е поврзана со 10% помал ризик од кардиоваскуларни болести и 20% помал ризик од срцеви заболувања.

Луѓето можеби не сакаат да јадат риба од различни причини, но сепак е важно за нив да консумираат омега 3 масни киселини за да го намалат ризикот од срцеви заболувања и да го подобрат целокупното здравје.

Оревите или ленено семе од растително потекло АЛА исто така можат да ги обезбедат овие придобивки , особено кога исхраната е богата со овошје, зеленчук и цели зрна, вели диететичарот Пени Крис Етертон.

По анализата на студијата, истражувачите откриле дека АЛА има корисни ефекти во намалувањето на болестите како што се холестеролот, високиот крвен притисок и воспалението.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Летно сметање на времето е воведено со цел зголемување на работничкиот ден
Следната статијаКолку мелодијата на аларм со која се будиме е важна за добро расположение во текот на денот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде