Јадењето или не јадењето риба и морска храна за време на бременоста е сомнително за некои бремени жени, упатствата понекогаш се збунувачки, особено кога станува збор за морска храна. Совети за ова неодамна дадоа познатата клиника Мајо.

Морската храна може да биде одличен извор на протеини, омега-3 масните киселини го стимулираат развојот на мозокот и очите, меѓутоа, некои риби и школки содржат потенцијално опасни нивоа на жива.

Особено големите грабливи риби, како што се ајкули, сабја и скуша, може да содржат високо ниво на жива. Иако живата во морска храна не е грижа за повеќето возрасни луѓе кои ја консумираат, кога станува збор за бремени жени, се применуваат посебни мерки на претпазливост.

Премногу жива во крвотокот може да го оштети мозокот на детето и да го развие нервниот систем.

  • Значи, што е безбедно?

Во САД, издадени се упатства за исхрана, кои препорачуваат 224 до 336 грама (две до три порции) морска храна неделно за време на бременоста.

На бремените жени им се препорачува да јадат морска храна со малку жива и висока содржина на омега-3 масни киселини, како лосос, сардела, ослиќ, дентекс, харинга, сардини, скуша, слатководна пастрмка.

Ракчиња, треска и сом се исто така безбеден избор, како и лесна конзервирана туна, меѓутоа, белите (албокаре) шницли од туна и туна треба да бидат ограничени на 170 грама неделно.

За да избегнете штетни бактерии или вируси во морска храна, треба да се избегнуваат сурови, недоволно варени или контаминирани морски плодови.

Морската храна треба да се готви правилно. Рибата се готви на температура од 63 степени.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Техники за совладување на сопствените фрустрации
Следната статијаЗа некоја година ќе можеме да бидеме „вечно млади“ бидејќи стареењето не е неизбежно!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде