Израел вчера постави нов дневен рекорд од 65.259 нови инфекции, а во исто време се водеше сериозна дискусија за укинување на потврдите за ковид.

Израелскиот министер за финансии Авигдор Либерман се изјасни против потврдите за ковид наречени зелени пропусници во Израел, пренесува The Jerusalem Post.

Либерман вчера и се обрати на јавноста со премиерот Нафтали Бенет и министерот за здравство Ницан Хоровиц, велејќи дека повеќе од 25 милиони домашни брзи антигенски тестови ќе бидат дистрибуирани до Израелците. Тој потоа твитна за потврди за ковид.

Нема медицинска или епидемиолошка логика во зелените пропусници, како што заклучуваат многу експерти. Она што постои е директна штета на економијата, секојдневното функционирање и, дополнително, значителен придонес за јавна паника. Работам со сите засегнати страни на елиминирање на зелените пропусници и одржувајте нормална рутина, за сите нас, напиша тој.

Според режимот на зелениот премин кој моментално е на сила во Израел, само луѓето кои биле вакцинирани, болни или тестирани претходниот ден (во последните 72 часа во исклучителни случаи) имаат пристап до некои активности и капацитети, а во некои случаи и на работното место.

Со ширењето на омикрон, нагло се зголеми бројот на заразени иако се вакцинирани или веќе заразени со вирусот.

Укинувањето на потврдите за ковид би било една од најдраматичните промени во тоа како Израел се бори со пандемијата.

ИЗВОРИндекс.хр
претходниот член,Шест видови познати животни кои се пред изумирање
Следната статијаИ во 21век црквата е институција во која жените се најобесправени!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде