Разгледување на актуелната епидемиолошка состојба и дискусија во насока на интензивирање на кампањата за вакцинација против ковид-19, преку пласирање научно проверени информации преку социјални мрежи и медиуми, со цел соодветно да се информира и едуцира јавноста за безбедноста и ефикасноста на вакцините, било зборувано на денешната средба на Комисијата за заразни болести, соопштуваат од Министерството за здравство.

Иако е мирна ситуацијата луѓето да бидат свесни дека вирусот е присутен, а вакцинацијата е најбезбедниот начин за спречување на тешка форма на болест, хоспитализација и смртен исход-посочуваат од ресорното министерство.

Комисијата за заразни болести, во согласност со епидемиолошкиот ризик, како и ситуацијата со европските земји ќе продолжи внимателно да ја следи актуелната состојба и доколку постои можност ќе предлага постепено релаксирање на мерките.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Олберсов парадокс: Дали вселената е конечна, бесконечна или се шири во простор?
Следната статијаОд полноќ повторно поскапување на дизелот за 4 денари

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде