Вчера, поради воведените мерки, Чесите ја одбележаа 31-годишнината од кадифената револуција од соборување на комунистичката влада, со помали собири, виртуелно осветлување на свеќи и онлајн концерти.

Граѓаните можеа да го следат палењето свеќи на Интернет на меморијалот во центарот на Прага, каде полицијата тепа студенти кои демонстрираа во 1989 година, што доведе до поголеми митинзи против комунистичката влада и на крајот до нејзино пропаѓање.

Во Чешка, стапката на инфекција и смртност е меѓу највисоките во Европа за време на овој бран на епидемија на вирусот корона.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Облачно и дождливо време нè очекува денеска
Следната статијаМедицински персонал кој е во служба на АРМ ќе се вклучи во борба против епидемијата поради дефицит на медицински кадар

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде