Иако често не сме свесни за тоа, храната што ја консумираме може драстично да влијае на нашиот сон. Ако премногу фрлате и вртите и сте немирни пред да заспиете, јаглехидратите кои бавно се варат се најдобриот додаток на вечерниот оброк – тие промовираат создавање на серотонин, кој има смирувачки ефект.

Храна што можете да ја јадете пред спиење

  • Мисиркино месо

Содржи големи количини на триптофан. Веднаш зад се пилешкото, морски плодови, соја. Парче мисирка и неколку коцки авокадо завиткани во лист зелена салата ќе бидат совршен избор за вашиот оброк.

  • Јогурт/млечни производи

Полни се со триптофан, кој е одличен за спиење. Одличен предлог за вечера е смути од семки од боровинки и лен.

  • Бадеми и други јаткасти плодови

Тие се полни со триптофан и смирувачки магнезиум. За вечера можете да јадете половина јаболко исечкано на кришки и да го премачкате со путер од бадем.

  • Соја

Содржи витамин Б и магнезиум, како и триптофан.

  • Спанаќ, блитва, кељ, зелка

Полни се со витамини од групата Б и магнезиум, кои се идеални за спиење.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Викенд временска прогноза: Сонечво и топло со услови за нестабилност
Следната статијаВедрана Рудан: Својот партнер го сакам повеќе од своите деца!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде