Некои намирници воопшто не ја задоволуваат и влијаат на лошото функционирање на тироидната жлезда.

Еве за коja храна станува збор.

  • Пржена и преработена храна

Со телото нема да внесете ништо добро, но ќе добиете многу повеќе натриум и лоши масти отколку што планиравте. Овие супстанции имаат негативен ефект врз целото тело, вклучувајќи ја и тироидната жлезда.

  • Глутен

Ова се однесува на луѓе на кои им е тешко, а според истражувањата, голем број на пациенти со тироидни заболувања имаат и целијачна болест.

  • Што сака тироидната жлезда?

За да се подобри работата на тироидната жлезда и да се регулира производството на хормони, многу е важно да се обрне внимание на навиките во исхраната.

Зголемете го внесот на храна богата со витамини од групата Б и железо.

Исто така, зголемете го внесот на храна богата со витамин А.

Нема да погрешите ако јадете повеќе свежа и органска храна богата со антиоксиданси, како што се боровинки, цреши, цвекло и домати.

Користете здрави и здрави масти, ореви, мешунки, овошје и зеленчук. Морските алги, богати со јод и други хранливи материи, се идеален избор.

Можете исто така да и помогнете на тироидната жлезда со квалитетни додатоци на храна, во форма на витамини и минерали.

Но, мора да бидете претпазливи затоа што не сите додатоци во исхраната се добри за нејзиното здравје.

Многу од нив, исто така, комуницираат со синтетички лекови што можеби веќе ги земате како што е пропишана терапија.

ИЗВОРАло
претходниот член,Анкета: Што подразбираат мажите под терминот „дама“
Следната статијаДопирот и гушкањето се многу здрави, не ги избегнувајте!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде