Остриот и зачинет вкус е интересна алтернатива на зелен лиснат зеленчук како спанаќ или кељ и подеднакво нутритивно богат, пишува хрватскиот портал „Живим“.

Зелен лиснат зеленчук – рукола е генерално одличен извор на витамини и минерали и антиоксиданти кои носат многу здравствени придобивки.

Покрај тоа, содржи малку калории и обезбедува чувство на ситост.

Руколата е сè уште прилично запоставена, иако е нутриционистички многу густа и носи многу здравствени придобивки.

Еве што треба да знаете за неговите придобивки и дали можеби сте од оние кои треба да го избегнуваат.
  • Помага при слабеење

Руколата е составена од 90 проценти вода и зафаќа доста простор во стомакот, а истовремено содржи многу малку калории.

Воведувањето рукола во менито значи дека ќе ви требаат помалку калории за да постигнете чувство на ситост, а ова се двете клучни ставки за слабеење.

  • Може да ги подобри вашите спортски перформанси

Зелен лиснат зеленчук природно содржи нитрити, супстанции што имаат потенцијал да го намалат крвниот притисок и да ја подобрат физичката подготвеност со намалување на количината на кислород што ви треба за време на активност.

Со други зборови, салата од рукола за ручек може да ви овозможи да вежбате подолго и поинтензивно попладне или навечер.

  • Помага во одржување на здрав крвен притисок

Покрај тоа што е богата со нитрити кои можат да го намалат крвниот притисок, руколата е одличен извор на калиум: 2 чаши содржат иста количина на калиум како да сте јаделе 3 и пол средни банани.

Калиумот ги релаксира крвните садови и истовремено го стимулира телото да лачи повеќе натриум преку урината, што заедно помага во одржување на нормалните вредности на крвниот притисок.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Домашни третмани за смирување на болка од изгореници на сонце
Следната статијаКако да знаете дека сте вљубени и не станува збор само за страст!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде