Лидерот на „Сојузот за иднината на Косово“ и поранешен премиер на Косово, Рамуш Харадинај рече дека сè додека на Вучиќ и на Србија им изгледа опасно, тоа значи дека тој е „на добар пат“.

Реагирајќи на изјавата на Вучиќ дека неговата најава за обединување со Албанија е закана за регионот и светот, Харадинај му порача на Вучиќ на Фејсбук да не се плаши.

Не плашете се, господине Вучиќ, нема потреба да бидете нервозни. Косово го бара само она што му припаѓа – напиша тој.

Тој исто така рече дека ако претседателот на Србија и другите сакаат да избегнат референдум за обединување на Косово со Албанија во 2025 година, постои едноставен начин – „Србија да го признае Косово како независна држава“.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од утре угостителските објекти ќе работат до 21 часот
Следната статијаПравославните верници денеска го слават св.Јован Крстител

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде