Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, побара нови избори поради политичкиот ќор-сокак што се појави по празното место на претседателот на Косово, пишува Газета Експрес.

Харадинај вели дека изборите се единственото решение доколку не се постигне договор меѓу членовите на владејачката коалиција ЛДК-АБК-Иницијатива.

Подготвен сум да разговарам за прашањето на претседателот. Алијансата јасно го кажа својот став. Во овие околности, изборите се решение. Влеговме во изборниот календар и немаме друго решение, изјави Харадинај за ТВ Косово.

Партијата на Харадинај се кандидираше за претседател на Косово.

Потврденото обвинение на Специјалниот судски совет во Хаг го принуди Хашим Тачи да се повлече од функцијата претседател.

Функцијата шеф на државата ја извршува претседателот на парламентот на Косово, Вјоса Османи.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде