Најчесто едната страна е таа која повеќе пати, бидејќи се уште се заљубени и не сакаат работите да завршат. Дури и ако причината за раскинувањето е изневерувањето, присуството на силни чувства ја прави личноста премногу тешко да се ослободи, иако не вреди да се задржи.

Сепак, она што е важно е да се погрижите да не направите големи грешки по раскинувањето, дури и ако вашето срце е скршено на илјада парчиња.

Факт е дека ретко кој совршено се справува со раскинувањето. Повеќето луѓе ќе направат барем една грешка после неа, што ќе направи да се чувствуваат уште полошо.

  • Потиснување на емоциите по раскинувањето

Сите се чувствуваат лошо по раскинувањето, и навистина нема потреба да се преправаме дека не се. Можеби мислите дека покажувате дека сте силни и емотивно стабилни со минимизирање на тоа како се чувствувате, но дали навистина е важно што мислат другите?

Сосема е нормално да се чувствувате тажни, па дури и да не сте расположени за ништо. Прифаќањето на вашите емоции е важно, бидејќи нивното потиснување може да предизвика тие да излезат на површина кога најмалку ви се потребни.

  • Во потрага по крајот на приказната

Кога ќе се случи раскинување, навистина е важно да ги знаете сите детали што довеле до тоа. Само така можете да го доживеете комплетирањето на целата приказна.

Ако работите останат недовршени, намерно или случајно, тие ви даваат причина да се јавите на бившиот и да побарате да разговарате со нив за тоа. Секој кој подлегнува на тоа чувство се оправдува барајќи го крајот на приказната кога всушност се обидува да најде начин да се помири.

  • Обид за создавање пријателски односи веднаш по раскинувањето

Да се ​​биде пријател со некој кој до вчера ти бил љубовник не е невозможно, но не може да се случи преку ноќ. Потребно е време за да се залечат раните и да се прифати нова ситуација.

Дури и ако вие двајцата се познавате со години и прво бевте пријатели, едноставно не е во ред да се обидете да го обновите тоа пријателство ако штотуку раскинавте. Емоциите кои се уште се сурови нема да ви дозволат да го погледнете со пријателски очи.

  • Нова врска

Добар дел од луѓето мислат дека најдобриот лек за заборавање на старата врска е влегувањето во нова. Вистината не може да биде подалеку од тоа. Да барате некој кој ќе ви послужи само како мијалник за вашите негативни емоции едноставно не е фер.

Можеби се чувствувате како лесно да продолжите понатаму, но ако не сте одвоиле време да размислите за се што се случило со вашиот поранешен и да научите од тоа, голема е веројатноста дека ќе ги повторите вашите грешки.

  • Шпионирање на социјалните мрежи

До вчера бевте многу возбудени што објавувате заеднички фотографии на социјалните мрежи и срцето ви беше полно кога другите позитивно ја коментираа вашата љубов, а денес го демнете неговиот профил и барате нешто ново и неочекувано.

Иако ќе ви биде тешко да се изборите со нагонот да го шпионирате на социјалните мрежи, таквиот чин само ќе ви ја продолжи болката. Нема да ви биде добро ако го видите на слики со други девојки или во град со друштво без вас.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Како Балканот изгуби еден милион жители?
Следната статијаОхрид и Струга преполни: Туристи од Србија, Хрватска и Полска ги полнат плажите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде