Ресорната министерка Јагода Шахпаска уверува дека состојбата е генерално стабилна, дополнителни мерки ќе има само со амин од епидемиолозите.

Како што таа посочи, од отворањето на градинките на 9 септември досега заболеле 26 дечиња и 83 негуватели, хигиеничари и други вработени. Само минатата недела 9 деца и 40 возрасни добиле позитивен КОВИД тест. Во изолација завршиле безмалку 500 деца.

Сите вработени и дечињата кои што биле позитивни се во добра здравствена состојба. Во изминатиов период имавме само една хоспитализација на дете и на еден воспитувач кој што имаше и други дополнителни хронични болести, поради тоа беше ставен во болнички услови. Меѓутоа, генерално сега за сега состојбата со децата во градинките е добра и ние правиме увид и проценки како понатаму ќе се однесувам – вели Јагода Шахпаска, министер за труд и социјална политика.

Секое второ запишано дете не оди во градинка.

Шахпаска потенцира дека градинките ширум земјава имаат место за згрижување 20.718 дечиња, но половина од местата се празни.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде