Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделникот ги повика Турците да ги бојкотираат француските производи додека продолжува спорот со Париз околу третманот на француските муслимани и по бројните протести и повици за бојкот во неколку земји од Блискиот исток.

Како што некои во Франција велат„ не купувајте турски производи, јас им велам на мојот народ не гледајте во француски производи, не купувајте ги, рече Ердоган во говорот во Анкара.

Против муслиманите се води кампања на линчување слична на таа против европските Евреи пред Втората светска војна, додаде тој, обвинувајќи некои европски лидери за „фашизам и нацизам“.

Турскиот лидер му замери на својот француски колега Емануел Макрон што гарантира дека Франција ќе продолжи да стои зад карикатурите на пророкот Мухамед, ветување што тој го даде за време на националната почит кон партијата професор Самуел, кој беше обезглавен за време на исламистички напад за прикажување на цртежите за време на часот.

Овие изјави предизвикаа бран критики во муслиманскиот свет, политичките, верските лидери, пратениците и граѓаните на социјалните мрежи и предизвикаа протести и повици за бојкот на француските производи.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде