Повеќе од десет проценти од срцевите заболувања би можеле да се спречат доколку луѓето го намалат времето поминато пред телевизор, покажа новото истражување.

Експертите од Универзитетот во Кембриџ откриле дека одморот по обилен вечерен оброк, заедно со конзумирање на грицки пред телевизор, го зголемува ризикот по здравјето.

Студијата објавена во списанието BMC Medicine наведува дека 11 отсто од случаите на коронарна срцева болест може да се спречат доколку луѓето поминуваат помалку од еден час дневно пред телевизор.

Но, ако тоа не е можно, тие предлагаат да станете и да се преселите за да одморите. Тие, исто така, се залагаат да престанете да грицкате чипс и чоколадо додека гледате телевизија.

Интересно е и тоа што откриле дека оние кои поминуваат време на компјутер го немаат истиот ризик.

Тие користеле податоци од студијата на UK Biobank, британска биомедицинска база на податоци, спроведена на 373.026 луѓе. Ги земале предвид и генетските предиспозиции за развој на срцеви заболувања.

Тимот ги испитуваше разликите помеѓу луѓето кои се релаксираат гледајќи телевизија и оние кои слободното време го поминуваат на компјутер.

Резултатите од 13-годишното следење покажаа дека луѓето кои поминуваат помалку од еден час дневно гледајќи телевизија имаат 16 отсто помал ризик да развијат коронарна срцева болест од оние кои гледале четири часа, без оглед на генетскиот ризик.

Луѓето кои гледале ТВ-програма два до три часа дневно имале шест отсто помал ризик од коронарна срцева болест од оние кои гледале четири.

Студијата, сепак, покажа дека слободното време поминато пред компјутер не влијае на ризикот од развој на болеста.

Научниците веруваат дека можна причина за тоа е навиката да се гледа телевизија по вечерата, дневен оброк најчесто најбогат со калории, што доведува до повисоки нивоа на масти и холестерол во крвта.

Исто така, се чини дека луѓето пред телевизор почесто грицкаат храна отколку на компјутер, со кој и онака обично поминуваат помалку време. Оние кои користат компјутер имаат поголема веројатност да ја прекинат својата активност порано, велат тие.

Коронарната срцева болест е една од најчестите причини за прерана смрт, па затоа е важно да се најдат начини да им се помогне на луѓето да го контролираат тој ризик преку промени во животниот стил, вели д-р Катриен Вајндаеле од Кембриџ.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Ароганцијата и забеганоста немаат нација, но имаат име и презиме – Талат Џафери
Следната статијаТоп три книги за љубителите на научната фантастика во книжевноста

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде