Од моментот кога ќе ја провериме нашата е-пошта наутро, до гледање телевизија ноќта пред спиење, техничките уреди се составен дел од нашето секојдневие од моментот кога ќе се разбудиме до моментот кога ќе заспиеме.

За жал, ова може да значи дека си правиме лоша услуга не само поради потенцијални проблеми со несоница, туку и општо здравје, па дури и тежина.

Студија објавена овој јуни во „Научни извештаи“ покажа негативен ефект што екранот може да го има врз квалитетот на сонот, а потоа и врз слабеењето.

Група од 10 возрасни мажи биле изложени на диода што емитира светлина (ЛЕР), органска диода што емитува светлина (OLED) или пригушена светлина четири часа пред да заспие во метаболичката комора, проследена од истражувачите.

Истражувачите откриле дека испитаниците кои биле изложени на ЛЕД светлина доживеале значително намалување на нивната способност да согоруваат маснотии додека спијат.

Иако не беше забележано влијание врз бројот на часови на спиење, потрошувачката на енергија и основната телесна температура за време на спиењето значително се намалија по изложеноста на OLED. Понатаму, оксидацијата на маснотиите за време на спиењето беше значително помала по изложеноста на ЛЕР во споредба со OLED, рече еден од постарите автори на студијата, др. Кумпеи Токујама, професор на Факултетот за здравствени и спортски науки на универзитетот Цукуба.

Според Токујами, ова може да значи дека користењето на уред што емитува светлина пред спиење може да го отежни слабеењето или дури и да доведе до зголемување на телесната тежина со текот на времето.

Иако изложеноста на OLED во споредба со LED диоди има помалку негативен ефект, намалувањето на потрошувачката на енергија за време на спиењето на испитаниците сепак беше доволно неверојатно за да доведе до физиолошки промени на долг рок.

Ова не е прв пат вештачкото осветлување да биде поврзано со потенцијалот за зголемување на телесната тежина.

Според студијата од 2019 година, меѓу набљудуваната популација од 43.722 жени на возраст од 35 до 74 години, оние кои спиеле со светло или телевизор имале поголема стапка на дебелина на почетокот на студијата и имале 17 проценти поголема веројатност да се здебелат по завршувањето студијата 11 фунти или повеќе.

Значи, ако сакате да го подобрите квалитетот на вашиот сон и да го подобрите вашето здравје на патот, обидете се да ги исклучите тие уреди и светла пред да излезете на вечерната дремка.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Стравови со кои се соочуваат комуникативните и екстровертните
Следната статијаНаучно откритие: Поларната светлина АУРОРА создава и музика

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде