Американската компанија „Џонсон и Џонсон“ (J&J) доброволно ќе повлече од пазарот пет вида спрејови за сончање на марката неутроген и авино (Авеено) откако откри некои хемикалии кои предизвикуваат рак кај некои примероци.

Станува збор за четири аеросолни производи за заштита од сонце на брендот на неутроген – „Beach Defence“, „Cool Dry Sport“, „Invisible Daily Defence“ и „Ultra Sheer“ и спрејот „Protect + Refresh“ од компанијата Авино, пренесува Ројтерс .

Компанијата со седиште во Њу Џeyерси соопшти дека потрошувачите треба да престанат да ги користат тие производи и да ги фрлаат, бидејќи интерните тестови откриле ниско ниво на бензен во некои примероци.

Исто така, ги информира дистрибутерите и трговците да ја прекинат продажбата на овие производи и да го организираат нивното враќање „како претпазливост“.

Бензолот е класифициран како човечки канцероген, супстанца што потенцијално може да предизвика рак во зависност од нивото и степенот на изложеност на кожата на таа состојка.

Американската компанија додаде дека бензолот не е супстанца што е дел од нејзините производи за сончање и дека ги истражува причините за контаминација на нејзините производи со таа состојка.

Во соопштението се наведува и дека дневната изложеност на количини на бензен, кои се утврдени во тестовите на овие спрејови за сончање, не се очекува да предизвика штетни последици по здравјето.

ИЗВОРАло
претходниот член,Што останува помеѓу двајца луѓе кога ќе си замине љубовта?
Следната статијаКако до природен изглед? Природен женски изглед никогаш не е кич

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде