Францускиот претседател вели дека мерките за закчучување дома ќе бидат олеснати започнувајќи од викендов.

Францускиот претседателот Емануел Макрон најави тристепено олеснување на едномесечната блокада на земјата, започнувајќи викендов со повторно отворање на „несуштински“ бизниси како што се фризери и продавници за облека, кои ќе мора да ги почитуваат строгите правила за дистанцирање и да се затвораат во 21 часот.

Едномесечното заклучување на Франција даде резултати бидејќи бројот на нови инфекции значително се намали.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде