дома животен стил ФИТНЕС ЦЕНТРИТЕ И КОРОНАВИРУС: КОИ СЕ ФАКТИТЕ?

ФИТНЕС ЦЕНТРИТЕ И КОРОНАВИРУС: КОИ СЕ ФАКТИТЕ?

Вторпат годинава спортските сали во Англија ги затвораат вратите. Некои области, како што е Ливерпул, веќе ги исклучија своите ленти за трчање, но сега и остатокот од земјата го следи нивниот пример. Ова е решено откако владата објави втори засилени мерки за заштита (блокада), што значи пабови, ресторани, несуштински дуќани и места за богослужба, исто така, ќе бидат затворени на 5 ноември.

185
0

Која е науката зад затворањето на фитнес центрите?

Дали се поризични од шопингот или одењето во ресторан? И што ќе значи тоа за менталното здравје на корисниците на теретана? Што ни кажува науката?

„Многу е тешко да се знае со сигурност каде луѓето го добиваат својот вирус“, смета професорот Џонатан Бол, кој е вирусолог на Универзитетот во Нотингем. Тој вели дека спортските сали се затвораат затоа што владата се обидува да реагира на големиот број случаи на коронавируси. „Кога имате толку огромен број случаи во заедницата, особено кај луѓе кои се млади и здрави, тие воопшто нема да доживеат никакви симптоми.“ „Секогаш постои ризик дека може да комуницирате со некој што е заразен [без никој од вас да знае] и што овозможува пренесување на вирусот“.

Фитнес центрите можеби не се со висок ризик како болниците или домовите за нега, но Проф Бол за Newsbeat вели: „Вие имате тенденција да вежбате доста енергично, тоа значи дека морате да дишете брзо и длабоко. Затоа, ние очекуваме дека потенцијално би можеле да произведете капки или аеросоли што може да продолжат да заразуваат други луѓе“.

Тој исто така посочува дека има многу предмети во фитнес центри кои луѓето ги допираат, како рачки и опрема, пред да ги допрат нивните лица.

СЕПАК, Постои големо „но“

Проф. Бол вели дека многу од тој ризик може драматично да се намали преку работи како што се ефективно климатизирање, редовно чистење, социјално дистанцирање и дезинфекција на рацете. „Од податоците што ги видов од Јавното здравство Англија, не сум свесен дека има значително жариште за инфекции во салата за вежбање.“ вели тој „Знаеме каде се најголемите ризици, но после тоа знаеме дека има и други активности каде луѓето се мешаат и каде што луѓето се мешаат, постои шанса да се појави пренесување.“

Анализа – Проверка на реалноста на BBC

Единствените владини податоци за фитнес центри доаѓаат од извештајот за надзор на јавното здравство Англија, кој се базира на податоци од „Тест и трага“. Според овие податоци, фитнес центрите имаат 2,8%, додека супермаркетите се 11,2%, пабовите и баровите се 7,4%, а средните училишта 6,8%.

Значењето на овие проценти е малку незгодно – еве од каде доаѓаат. За недела до 25 октомври, 107.046 лица кои биле позитивни на коронавирус биле упатени за следење на контакт. Од нив, 33.233 биле некаде во претходните седум дена што ги посетиле најмалку уште едно контактирано лице. Околу 930 од оние кои изјавиле дека биле во теретана – тоа е 2,8% од сите пријавени вообичаени локации. Не знаеме дали го фатија во теретана – само знаеме дека ја посетија салата.

Дали е тоа многу? Тешко е да се каже – треба да земете предвид колку луѓе редовно посетуваат теретана во споредба со, на пример, супермаркет.

Поентата е дека последната недела, Фитнес центрите се најдоа на шестото место на листата на вообичаени локации, пред луѓето кои посетуваат универзитети, луѓето кои работат во домови за згрижување и луѓето кои одат на шопинг за облека.

Што велат корисниците на теретана?

Тренерот Нејтан Пенман зборуваше за Newsbeat непосредно пред неговата сала да се затвори во Ливерпул кон средината на октомври. Фитнес центрите во регионот на градот Ливерпул се затворија порано отколку во остатокот од земјата, кога регионот влезе во трето ниво – највисоко ниво на предупредување за Ковид.

“Тоа е само бизарно чувство во теретана. Тоа е ист вид консензус меѓу сите таму”. Освен што работи во теретана, Нејтан вели дека вежбањето е исклучително важно за неговото физичко и ментално здравје. „Здравјето и фитнесот, физички и психички треба да бидат приоритет за нацијата. Значи, за да се сврти владата и да каже дека Фитнес центрите не се важни – мислам дека тоа дава смешна порака.“

Нејтан вели дека луѓето во теретаните во кои тренирал ги почитувале правилата.

Но, 29-годишниот Џек Оклшоу, од Нотингем, не е толку самоуверен.„Може да кажете дека вработените во теретаната ги презедоа сите мерки за да се чувствувате пријатно и сериозно ја сфаќаа ситуацијата“, вели тој. „Но, повеќе членови не ги почитуваа мерките“.

Џек беше фрустриран од членовите кои не ја бришеа опремата по употребата и смета дека персоналот требал построго да ги спроведува правилата.

„Исто така, сакам да пливам, тоа ми помога во менталното здравје и да ја расчистам главата. Во нашиот фитнес-центар треба да резервирате место. Но, многу често ќе видите луѓе како поминуваат покрај базенот и велат: “Сакам да пливам, а колку што гледам ќе ме собере и мене таму”.

Загриженоста на Џек за луѓето, дека не ги следат препораките значеше и дека тој е одлучен да престане да ја користи теретаната. Но, ова веќе не е избор што тој или другите корисници на теретана ќе го имаат.

Што велат теретаните?

Како што очекувавте, фитнес центрите не се задоволни што се принудени да се затворат, а Anytime Fitness е меѓу оние кои ја повикуваат владата да ја преиспита својата одлука.

Од ланецот фитнес центри велат дека објавата е „тежок залак да се проголта“ со оглед на тоа што луѓето користат фитнес центри во последните четири месеци.

Тој додава дека ако владата продолжи со плановите за затворање на спортски сали и фитнес центрите, тогаш „ќе биде потребна сеопфатна финансиска поддршка“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде