дома информација вест КОРОНАВИРУС: ГЕРМАНИЈА ГО ОГРАНИЧУВА СОЦИЈАЛНИОТ ЖИВОТ СО „ЛЕСНО ЗАКЛУЧУВАЊЕ“

КОРОНАВИРУС: ГЕРМАНИЈА ГО ОГРАНИЧУВА СОЦИЈАЛНИОТ ЖИВОТ СО „ЛЕСНО ЗАКЛУЧУВАЊЕ“

Германија влезе во првиот ден од едномесечното „лесно заклучување“, затворајќи ресторани, барови, спортски сали и забавни простории, но држејќи ги училиштата, продавниците и работните места отворени.

93
0

Заклучувањето не е толку строго како она во март-април 2020, а продавниците за храна сè уште можат да обезбедат преземања. Стапката на инфекција со коронавирус сè уште расте во Германија, иако не толку драматично како во Франција и Белгија, каде сега се применуваат построги блокади и рестрикции.

Италија планира и построги правила.

Италијанскиот премиер Џузепе Конте предложи ограничување на патувањето во области со висок ризик и претходен полициски час во текот на ноќта. Музеите и изложбите ќе бидат затворени, а трговските центри ќе се затвораат за време на викендите, ова се дел од плановите за кои ќе се разговара во парламентот.

Кината, базените, театрите и спортски сали се веќе затворени, а продавниците за храна треба да престанат со услугата на посетители до 18 часот. Г-дин Конте предупреди дека единиците за интензивна нега може да бидат преоптоварени до декември. Но, Италија сака да избегне нова целосна блокада заради економските трошоци.

Како и во мартовската криза во Италија, најпогодениот регион е Ломбардија, во кој спаѓа и Милано. Следува Кампанија, регионот околу Неапол.

„Корона Божиќ“

Според новите правила на Германија, јавните состаноци се ограничени на 10 лица максимум од две домаќинства. Забранети се приватните забави. Канцеларката Ангела Меркел ги повика Германците да се држат до новите правила сега и да го направат Ноември „бранител“, за да може да се ужива во Божиќ и покрај „ваквата природна катастрофа“.

„Ова ќе биде Божиќ во услови на корона, но не треба да биде осамен Божиќ“, рече таа, објаснувајќи дека семејните посети треба да бидат остварливи, но без никакви „раскошни новогодишни забави“.

„Светлото на крајот од тунелот е сè уште далеку далеку“, предупреди таа.

Според германскиот федерален систем има некои регионални варијации, така што Хамбург, Долна Саксонија и Берлин, на пример, изземаат деца под 12 години од правилото за две домаќинства. Во саботата, Австрија и Португалија станаа последните земји што објавија нови ограничувања.

Најновите официјални податоци од почитуваниот германски институт Роберт Кох (РКИ) покажуваат 12.097 нови инфекции во изминатите 24 часа, со што вкупниот број од почетокот на пандемијата достигна 545.027 во Германија.

Вкупните бројќи за Франција, Шпанија и Велика Британија – сите со помало население од Германија – се над еден милион.

Во саботата, сепак, Германија го забележа својот највисок дневен вкупно досега, со 19.059 случаи.

Што е со остатокот од Европа?

Под порестриктивната блокада на Франција, на луѓето им е дозволено да го напуштат домот само за да го направат следново: основен шопинг; да се грижат за медицински потреби; одење на работа ако навистина не можат да работат од дома; одење во училиште; или вежбање на отворено максимум еден час. За тие активности, тие треба да носат дозвола која може да ја симнат од интернет.

Продавниците во Франција сега имаат дозвола да продаваат само основни намирници.

Португалија одржува ден на национална жалост за своите жртви Ковид-19: 2.544 починаа таму од почетокот на пандемијата во март. Како и на други места во Европа, стапката на инфекција се зголемува, па делумното заклучување ќе стапи на сила од среда, опфаќајќи 70% од населението, вклучувајќи ги Лисабон и Порто.

Владата вели дека ќе прогласи итна здравствена состојба, додавајќи огромни повластувања за ограничување на патувањето и регрутирање на дополнителни работници за клучни услуги.

Во Шпанија, вработените во погребалните куќи штрајкуваа во неделата барајќи повеќе работници, бидејќи смртта на коронавирусите продолжува да расте. Беше Ден на сите светци, кога семејствата обично ги посетуваат гробовите на најблиските.

Како новите заклучувања го менуваат животот низ цела Европа

Во Црна Гора, илјадници луѓе присуствуваа на погребот на водечката религиозна фигура во земјата, надбискупот Амфилохије Радовиќ, кој почина од коронавирус во петокот, на возраст од 82 години.

И покрај молбите од лекарите да го забранат погребот, неговиот отворен ковчег парадираше пред народот во Српската православна катедрала во главниот град Подгорица. Некои ожалостени дури и ја допиреле или ја бакнувале главата и рацете.

Словачка тестираше околу три милиони луѓе за коронавирус – што е над половина од населението – во најголемата операција на словачката армија досега, соопштија властите. Околу 1% од резултатите беа позитивни.

Целта е да се тестираат сите во земјата постари од 10 години, во операција распределена во текот на два викенда. Инфекциите се зголемија во Словачка, а официјалните лица тврдат дека единствената алтернатива е тотално блокирање.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде