Со оглед на многу време поминато во куќата со истите луѓе и затворање на сите спортски објекти каде што имавме издувен вентил преку тренинг, може да изгледа дека наскоро може да пукнеме на рабовите.

Празниците, колку и да се среќни, можат да донесат доза на стрес оваа година, затоа ви препорачуваме да воведете дневна рутина за да се ослободите од него.

Вежбањето на отворено во постудено време може да звучи одбивно, но всушност е многу здраво, и ако верувате во еден од најдолговечните народи во светот, Јапонците, тоа исто така помага во продолжување на животот, пишува Elemental.

15609030

Шинго Кајимура, професор и директор на лабораторија на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско, вели дека Јапонците често вежбаат во зима и веруваат дека тоа ги спречува да одат на лекар и докажано е зошто ова има смисла.

Лабораторијата на Каџимурин ги истражува метаболичките процеси, енергетскиот биланс и функцијата на масните клетки во телото. Изложеноста на студ и обука на отворено може да биде корисна од повеќе од една причина. Треперењето со кое нашето тело реагира на ниски температури ја зголемува потрошувачката на калории, бидејќи тоа е процес што го троши енергијата. Зголеменото согорување на калории помага во слабеењето, но ова не е единствената причина да се одлучува за, на пример, трчање или брзо одење за време на студена јануарска вечер или рано наутро.

Истражувањата покажаа дека трошењето време надвор за време на ниски температури помага да се променат масните клетки од бели, кои се сметаат за нездрави и опасни за организмот, да бидат беж, кои се метаболички активни и служат како гориво. Оваа реализација му помага на телото да се аклиматизира во поладна средина и ја зголемува потрошувачката на енергија во мирување, т.е. количината на калории што човекот ги троши само со седење или лежење.

Беж мастите можат да ги ограничат ненадејните промени во шеќерот во крвта и на тој начин да се борат против нарушувањата како дијабетесот. Ова е теорија на која и требаат дополнителни докази, но се чини дека сугерира дека ова е валидна претпоставка.

Топлината не само што ве заморува затоа што повеќе се потиме и стануваме слаби, туку ги намалува и спортските перформанси. Вежбањето само по себе го загрева телото, доколку се собере топлина бидејќи и околината е топла, интензитетот на обуката се намалува.

Пониските температури се идеални затоа што телото може да ги посвети сите ресурси на тренинг, наместо да ја регулира температурата што се ослободува во околината и природно го лади телото.

Опасноста што ја носи обуката на ниски температури е главно поврзана со респираторниот систем. Со забрзување на работата на срцето, ни треба повеќе кислород и нашето дишење се забрзува. Ако температурите се многу ниски, што не е често случај во Медитеранот, може да има чувство на печење и чувство на притисок во градите и чувство на сувост во грлото.

Додека трчате, покријте ја устата со шал или маска и никогаш не влегувајте во загреани простории додека здивот не се врати во нормала. Ако болката стане премногу силна, забавете, наизменични фази на брзо одење и бавно трчање додека белите дробови не се прилагодат на новата ситуација.

Вежбањето на студ може да биде опасно за луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни проблеми. Професор Кајимура објаснува дека телото, кога е изложено на студ, природно ги стеснува крвните садови што може да доведе до зголемување на крвниот притисок.

Луѓето кои се изложени на ризик од висок крвен притисок треба повеќе да не ризикуваат или прво да се консултираат со лекар.

Кога сè ќе се додаде и одземе, ако ги заштитувате белите дробови од сув и студен воздух и немате срцеви мани, вежбите на отворено во зима треба да имаат многу корисен ефект врз вашето здравје, а ако ги земеме предвид придобивките што ќе ги има врз вашата ментална состојба, препорачуваме започнете денес.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде