Дали знаевте дека за време на сончањето и уживањето на плажа, не уживаат само вашите сетила, туку и целиот организам и имунолошкиот систем?

Причината е што за време на сончање и изложување на УВБ зраци, вашата кожа произведува витамин Д3 од холестерол.

Овој вид на витамин Д обезбедува огромен стимул за нормално функционирање на организмот, а неговиот конкретен придонес најмногу се рефлектира во зајакнувањето на имунолошкиот систем.

Се разбира, како и во сè во животот, и во овој случај, клучна мерка, затоа не претерувајте со изложување на сонце.

За само неколку минути на попладневно сонце, можете да добиете доволно сончева светлина, неопходна за синтеза на многу потребниот витамин Д3.

За време на најжешките денови, препорачаниот престој на сонце е само неколку минути околу пладне, така што ќе можете да добиете витамин Д3 на вистински начин, без да го загрозувате вашето здравје.

Секое присилување на сончање во периодот кога сонцето е толку силно може да доведе до оштетување на кожата и посериозни здравствени проблеми со тоа.

Препорачаната дневна количина на витамин Д3 е околу 600 IU, иако тоа зависи од возраста на лицето.

Витаминот Д3 е неопходен за земање во есенските и зимските месеци, кога сме особено подложни на вируси и настинки.

Сепак, имајќи ја предвид климата во која живееме, тоа е практично невозможно.

Што да правамe тогаш?

Алтернативен начин на земање витамин Д3 се фармацевтски производи кои се присутни на пазарот, како и одредени намирници богати со овој витамин, како што се млечни производи, рибино масло и мрсна храна, кои многумина не ги сакаат.

Затоа, идеален избор за природен внес на витамин Д3 е млекото и млечните производи, особено оние кои се дополнително збогатени со овој витамин, бидејќи млечните масти кои се наоѓаат во млекото овозможуваат витамин Д3 добро да се апсорбира.

Недостаток на витамин Д3 се манифестира преку ослабување на специфичните функции во телото, што подоцна доведува до слабеење на целокупната здравствена слика.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Намирница која никако не смее да се јаде за појадок, а најчесто ја јадеме за појадок!
Следната статијаСрбија ги ублажува мерките, се отвораат угостителските објекти

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде