Во одморалиштето на Црвеното Море во Шарм Ел-Шеик, Египет, мртов ајкула (Carcharhinus longimanus) долга 2 метри нападна група туристи кои во придружба на нивниот водич пливаа со маски и го гледаа морското дно.

Нападот беше жесток бидејќи 12-годишно момче од Украина ја изгуби раката, ајкула ја гризна ногата на неговата мајка, додека египетскиот водич изгуби нога.

Тие биле пренесени во меѓународната болница Шарм, но никој од нив не е во животна опасност.

Иако во 2018 година еден чешки турист го загуби животот во близина на Марс Алам, нападите на ајкули во Црвеното Море се многу ретка појава.

Океанската ајкула со бел уши има тело во форма на вретено. Нејзините перки се големи и кружни со бели врвови.

Расте до максимум 400 сантиметри и може да тежи до 150 килограми, но неговата најчеста должина е 270 см.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде