Шармин, 28-годишна домаќинка, е една од илјадниците трауматизирани жени кои преживеале епидемија на силување што го разболе Бангладеш.

Поминаа три месеци откако таа рече дека ја силувал маж од соседното село непосредно пред главниот град Дака.

Таа опишува како ја фаќал за вратот и стомакот додека ја силувал и како таа не може да јаде цврста храна откако се случило тоа.

Ако се обидам да проголтам храна, сè уште го чувствувам како ми ги притиска вратот и стомакот, објаснува таа.

Шармин разви нарушување во исхраната и може да има само неколку лажици „панта бајат“, мек ориз, сличен на течност, секој ден.

Во 2018 година биле пријавени 732 случаи на силување во земјата, според групата за човекови права во Бангладеш, Аин о Салиш Кендра.

Случаите скоро се удвоиле на 1.413 во 2019 година. Сега со речиси 1.000 случаи пријавени досега оваа година, Бангладеш во просек регистрира повеќе од четири случаи на силување дневно.

За овие бројки се смета дека се само врвот на ледениот брег, според агенциите за помош, кои известуваат дека повеќето жени премногу се плашат да пријават силување и не веруваат дека ќе ја добијат правдата доколку го сторат тоа.

Амнести Интернешнл укажува на личните податоци на владата.

Во текот на изминатите 19 години, според владиниот центар за кризи „Еден стоп“, само 3,5 проценти од случаите на силување се обратиле на суд според Законот за спречување на угнетувањето врз жени и деца 2000 година, а само 0,37 проценти од случаите резултирале со осуди.

Генерално, според Хјуман рајтс воч, помалку од 1 процент од пријавените сторители некогаш се осудени.

ИЗВОРАл Џезеира
претходниот член,Ердоган: Не купувајте француски производи во Трција!
Следната статијаАвстрија пред економски колапс поради пандемијата