Правилата за облекување во исламските земји се јасни: жените ја покриваат косата, телото, а често и лицето. Во Авганистан жените не смеат слободно да се движат, па дури и да излезат од дома мора да носат бурка, што значи дека и очите им се покриени.

Доколку го прекршат талибанското владеење, овие жени нема да бидат директно казнети, туку мажите „одговорни“ за нив ќе претрпат сериозни последици, пишува npr.org

Зошто се носи бурка?

Куранот ги повикува и мажите и жените да се „покријат и да бидат понизни“. Иако никаде во Куранот не пишува дека жената мора да се покрива на овој начин, т.е. дека мора да носи бурка.

Што носат жените под бурка или хиџаб?

Се сеќавате ли на филмот „Сексот и градот“ во кој главните ликови се во Дубаи? По тој повод Кери, Саманта, Шарлот и Миранда се шокирани кога откриваат дека жените под бурка носат брендирана облека од светски познати дизајнери.

Но, реалноста е малку поинаква отколку во филмот. Имено, жените под бурка во текот на летните месеци најчесто носат само долна облека, додека во постудениот период носат и фустани.

Бурката се носи за да се сокрие женската убавина и украсите. Ја средувам куќата, но кога излегувам ја носам бурката преку фустан или дури и фармерки и маица. Во куќата бурката е закачена на дар, призна една жена на quora.com.

 

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Тамара Јованов: Шминкање до непрепознатливост, за потоа на крајот на денот да ја тргнеш шминката и пак да бидеш таа/тој што не се сака и прифаќа себеси
Следната статијаКога сме гладни ни се лачи поголемо количество на хормон на стрес

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде