Новите романи на Дон Делил „Тишина“ и „Теоријата на облаците“ на Стефан Одеги се објавени на српски јазик од „Геопоетика“, објави издавачката куќа од Белград.

Американскиот писател, сценарист, драматург, автор на раскази и есеист Дон Делило (1936) е широко познат на домашните читатели, бидејќи тој е редовен автор на геопоетика, а сега пристигна и неговиот последен, 18-ти роман „Тишина“ во превод на Зоран Пауновиќ, исто така рецензент.

Почнав да го пишувам овој роман во 2018 година, далеку пред оваа пандемија, вели ДеЛило. Јас го започнав со слика на празните улици на Менхетен и идејата за тишина растеше од реченица во реченица, од поглавје до поглавје.

Авторот покажува како изгледа светот во кој сите екрани се уништуваат одеднаш, а со губењето на смислата на постоењето на дигитални уреди, неповратно исчезнува значењето на постоењето на човештвото.

Од таков ужас, единствено што е полошо е рамнодушноста со која луѓето откриваат дека повеќе не можат да комуницираат, да гледаат, слушаат, чувствуваат и разбираат.

Затоа, новиот роман на Делила е составен од мал број зборови, а меѓу тие зборови е моќна и застрашувачка тишина што треба да се слуша со страв, но и со слаба надеж дека оваа сурова визија за најголемиот пророк меѓу живите американски писатели ќе остане неисполнета.

Или, ако ништо друго, дека нема да се оствари пред луѓето да ја прочитаат Тишината, заклучува Пауновиќ во прегледот.

Француските критичари ја опишаа Теоријата на облакот на Стефан Одеги како чувствителен, хипнотички, длабоко еротски роман за облаците, составен од историски факти и фикција и нивната улога во обликувањето на човечките страсти, бури и приказни.

ИЗВОРЕспресо
претходниот член,Петти ден протести за смртта на млад човек во Албанија
Следната статијаНови мерки: Што подготвува кризниот штаб за празниците во Србија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде