Филмската ѕвезда Џејсон Момоа  вели дека повеќе би сакал да „крева автомобил“ отколку да прави јога – но и тој не крева многу. Еве што прави тој наместо тоа.

Кога станува збор за типовите суперхерои на Холивуд, има малку ѕвезди кои подобро одговараат на улогата од Џејсон Момоа. Уште пред да игра улоги на стрип-фигури како Акваман или да го отелотвори модерното рестартирање на Конан Варваринот, актерот веќе се пофали со извонредна фигура. За разлика од некои негови современици, сепак, имаше малку потреба од трансформација откако ги доби овие улоги. Момоа отсекогаш била физички примерок.

Тоа присуство е сосема природно, според Момоа. „Тоа е само генетика“, вели тој во интервјуто за најновата приказна за насловната страница за Men’s Health. „Хавајците се големи луѓе“.

Вие нема да го фатите да влегува во теретана, како колегата со вечен супер-акција Двејн „Д Рок“ Џонсон. Всушност, Момоа начелно ги избегнува традиционалните практики за обука на сила, а тој кревањето тегови го нарекува „предизвик“. Тој претпочита да ја усовршува својата сила и да остане во форма со активности на отворено, како качување по карпи.

Ќе биде исто толку тешко да го најдете Момоа во студио за јога. Тој ја нарече јогата „најтешката работа што сум ја правел во животот“. „Повеќе сакам да кревам автомобил“, вели тој. „Искачувањето на Ел Капитан би било полесно отколку да се прави јога два часа. Не можам повеќе да се наведнувам! Моите тетиви се многу тесни. Патетично е. Се сеќавам дека еднаш бев извикан за Конан Варваринот и бев на час по јога со овие постари дами во Топанга и сите само ги држеа рацете и јас бев како, [вреска] „Ова е толку тешко!“ ”

Како можете да останете во форма без тегови како Џејсон Момоа

Не ви треба просторија за тегови за да изградите сила на акционен херојот, а Џејсон Момоа е доказ за тоа. Неговата одбојност во фитнес салите е легендарна, па токму затоа тој го изгради своето тело за филмот Дина далеку од теретана, потпирајќи се на овие активности од реалниот свет. Тие можат да бидат совршен противотров за здодевните тегови и преси за клупа, па пробајте.

Веслање на даска

„Како Хаваец, сурфањето е во неговата крв“, вели Ким Фарди, пријател на Момоа и дублер. Момоа сака да сурфа и со весло. Придобивката е што константното веслање со весло ја предизвикува вашата рамнотежа и јачината на средишниот дел од телото, истовремено служејќи како „активна алатка за обновување“, вели Фарди.

„Перечење“

Една од целите на Момоа е да прави повеќе јога и пилатес, кои помагаат при флексибилноста што му е потребна за борбени сцени. „Јас го наречам екстремно истегнување“, вели тој. „Како, … Добро, момци, тука е пивото! Подигни го! Сега посегнете овде и дајте му го пивото на вашиот другар!“

Качување по карпи

Момоа се искачува што е можно повеќе. Само 10 до 20 минути качување на карпа може да ги разгорат мускулите на подлактицата и грбот, а и умот да вежба. „Тоа е умствена игра“, вели Фарди, „да откриеш различни проблеми за да ги постигнеш своите цели“.

Вежбање со сопствената телесна тежина

Зошто кревање тегови на клупа или мртво подигање кога склекови и чучњеви со телесна тежина функционираат добро? „Тој може да тренира каде било“, вели Фарди, „дури и помеѓу седниците без пристап до теретана“. Обидете се да направите 100 склекови помеѓу работни повици и е-пошта. Уживајте во изгорениците.

 

ИЗВОРMan's Health
претходниот член,Православните верници денеска честитаат „Младенци“
Следната статијаЃубрето живее со нас, тоа е наш нераздвоен (не)пријател.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде