Кујнската сол има бројни функции, а кога ќе научиме за што се може да ја користиме, ќе сфатиме дека солта всушност има магични моќи!

  • Спречете го гниењето на јаболката со помош на сол

Едноставното миење на јаболката во солена вода ќе го забави нивното гниење и ќе ја продолжи нивната свежина на подолг временски период.

Во сад измешајте 2 dl ладна вода и половина кафена лажичка сол. Додадете ги јаболката и оставете ги во растворот десет минути.

Потоа добро исцедете ги и оставете ги до употреба. Измијте ги јаболката со обична вода пред употреба.

  • Изладете го пијалокот

Доколку сакате да организирате забави, овој трик ќе ви биде од голема помош.

За да го направите вашиот пијалок побрзо да се излади, додадете мраз и сол во садот во кој се лади додека не го наполните садот во кој го ладите пијалокот до горе.

По само десет минути, пијалокот ќе се излади доволно за да се послужи.

  • Исчистете ја даската за сечење

Даската за сечење, без разлика како ја миете по секоја употреба, може да ги „влече“ мирисите на храната. Решете го овој проблем со чистење со сол.

Ставете сол на даската и лесно истријте ја со влажна крпа. Оставете го да отстои две минути, а потоа исплакнете го со топла вода. Потоа измијте го како и обично со вода и детергент за садови.

  • Ослободете се од мирисот на лук на рацете

Измешајте малку сок од лимон и сол и измијте ги рацете со оваа смеса.

Потоа измијте ги уште еднаш со сапун и ќе се ослободите од непријатните мириси.