Овошјето е полно со витамини, минерали и сите потребни хранливи материи кои се неопходни не само за благосостојбата на вашето тело, туку и за убава, чиста и сјајна кожа.

Овошните третмани за кожата можат да го подобрат нејзиниот изглед, да го ослободат стресот и да ја направат посјајна.

Маска со краставица и млеко

Краставиците обезбедуваат високи антиинфламаторни, терапевтски и подмладувачки својства кои можат да и помогнат на сувата кожа и да и го дадат потребниот сјај.

Содржат 96% вода, што ги прави совршени за хидрирање на кожата.

Помага на мазната кожа и го олеснува чешањето, исто така ја смирува иритираната кожа.

Задолжително:

  • една половина краставица
  • една четвртина чаша млеко
  • 1 лажица мед
  • 1 лажица кафеав шеќер

Постапка:

Излупете краставица и изблендирајте ја за да направите пире.

Измешајте млеко, мед и кафеав шеќер, и откако ќе измешате сè добро, додадете сè во краставиците.

Нанесете на лицето и оставете да делува околу 20 минути. Потоа измијте го лицето и избришете го со крпа.

Совет: Ако имате чувствителна кожа, млекото можеби не е добро за вашата кожа.