Нарушувањата на тироидната жлезда влијаат на работата на метаболизмот, негативно влијаат на работата на срцето и можат да имаат последици врз репродуктивното здравје.

Повеќе од 200 милиони луѓе во светот имаат некои нарушувања на оваа жлезда.

Тест за ТЕМПЕРАТУРА

Д-р Брода Барнс откри тест кој може да провери дали сè е во ред со вашата тироидна жлезда.

Наутро, веднаш по будењето, измерете ја температурата на вашето тело.

Резултатот е познат како базална температура во раните утрински часови, и ако сè е во ред, треба да биде помеѓу 36,5 и 36,8 степени Целзиусови.

Ако базалната температура во раните утрински часови е пониска од 36,5 степени Целзиусови, веројатно станува збор за намалена функција на тироидната жлезда, односно хипотироидизам.

Симптоми кои укажуваат на ова нарушување во работата на тироидната жлезда се исто така депресија, замор, недостаток на енергија, чести главоболки, слаба концентрација.

Вистински ХАОС во телото

Тироидната жлезда знае да предизвика многу проблеми, а симптомите кои укажуваат на проблеми со неа често се шират и се припишуваат на други болести.

Тироидната жлезда е жлезда во форма на пеперутка која се наоѓа во предниот дел на вратот.

Базална температура рано наутро повисока од 36,8 степени Целзиусови укажува на забрзана работа на тироидната жлезда, односно хипертироидизам или инфекција во организмот.

Од витално значење е затоа што влијае на скоро сите органи во телото.

Таа е одговорна за производство на хормони и нивно регулирање, влијае на метаболизмот и индиректно на тежината и дигестивниот систем.

Тест со чаша вода

И, постои еден едноставен тест што можете да го користите за да откриете дали тироидната жлезда е компромитирана.

Сè што ви треба за овој тест е чаша вода и огледало.

Земете неколку голтки вода и набљудувајте во огледалото дали има големи промени во вратот при голтање, како што се испакнатини или големи разлики во големината.

Дури и ако забележите испакнатини, не треба веднаш да се плашите од најлошото, бидејќи не мора да укажува на рак, но секако би било одлично да се консултирате со лекар за да отстраните какво било сомневање за можни неправилности.

ИЗВОРНовости/фото: Депозит
претходниот член,Од денеска се отвораат и внатрешните делови од рестораните во Србија
Следната статијаЗошто постојат христијански свештеници и кога тие се појавиле

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде