Руската народна медицина е богата со лековити рецепти, а меѓу нив беше и овој билен еликсир на „вечна младост“, комбинација на растенија со исклучителни лековити својства – камилица, кантарион, бесмртна и пупки од бреза.

Сите овие растенија се богати со лековити својства што ги потврдиле многу генерации, а со конзумирање на овој еликсир ќе можете да го споредувате со 20 години помлади, според неговите обожаватели!

Вреди да се обиде, нели?

За подготовка ви требаат:

  • 100 грама цвеќиња од камилица
  • 100 грама кантарион
  • 100 грама бесмртни цвеќиња
  • 100 грама пупки од бреза

За да го подготвите еликсирот, добро измешајте ги наведените состојки и чувајте ги во херметички затворен сад.

Земете една лажица од смесата и истурете половина литар врела вода, покријте ја и по 20 минути процедете.

Пијалокот чувајте го во шише со термос за да го загреете. Пијте половина пијалок наутро на празен стомак, а остатокот два часа по вечерата, после тоа не пијте и не јадете ништо повеќе.

Третманот со еликсир се прави еден месец, а вториот третман може да се повтори по 5 години.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде