Иако отсекогаш се шпекулираше дека чајот е поздрав од кафето, од медицинска гледна точка се појави спротивна теорија. Имено, ова се причините поради кои експертите сметаат дека е поздраво да се пие кафе.
  • Кафето ја спречува депресијата

Често слушаме како луѓето велат дека би умреле без шолја кафе, но ова претерување всушност се здебелило.

Научно е докажано дека кафето го намалува нивото на стрес и депресија, па дури и одењето во кафулиња додава многу важен аспект на социјализација и заедништво.

Шолја чај, од друга страна, често се поврзува со тишина, осаменост и интроспекција.

  • Опуштањето на цревата има неочекувани придобивки

Сите знаеме дека кафето може да има корисен ефект врз нашето варење, но малку се зборува за науката зад тоа.

Кафето всушност содржи висока концентрација на хлорогена киселина која го забрзува варењето, а една од најголемите предности е намалувањето на шансите за добивање рак на дебелото црево.

  • Кафето го зголемува нивото на железо во крвта

Кога се консумира умерено, полифенолите во кафето се врзуваат за железото.

Кафето се бори со други болести на црниот дроб како што се цироза, хепатитис Ц и (без-алкохолен) замастен црн дроб, а исто така помага во спречување на ефектите од алкохолизмот.

Од друга страна, иако се спроведени одредени истражувања за ефектот на чајот врз црниот дроб, ниту едно досега не даде дефинитивен одговор.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Годинава ќе плаќаме трипати повисоки сметки за струја!
Следната статијаДа не се разведоа моите родители никогаш немаше да знам колку мајка ми не ме сака

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде