За многумина туширањето е апсолутно незамисливо без да ја измиете косата и лицето додека го миете телото.

На крајот на краиштата, тоа е постапка „3 во 1“ што заштедува време и вода.

И да не се лажеме, тоа е многу попрактично од тоа што го препорачуваат дерматолозите.

3 во 1 се препорачува да се замени со постепено миење на делови од телото.

Тие предупредуваат на ова пред се затоа што, миењето на лицето под туш во никој случај не се препорачува.

woman inside bathroom
Навиките што заштедуваат време и ви се чинат практични, во суштина создаваат повеќе штета отколку корист

Зошто?

Постојат неколку причини што можат да ве натераат да ги преиспитате хигиенските практики.

Како прво, кога станува збор за нашата кожа, има навистина „премногу вода“, а туширањето всушност може да резултира со голема загуба на влага во кожата. Колку и да звучи парадоксно на почетокот.

Кожата на лицето, како и целата кожа, може да стане сува ако е во премногу чест контакт со вода, изјави за Мари Клер дерматологот д-р Хедли Кинг.

Д-р Џастин Хекстал, дерматолог кој за Женски здравје откри дека колку повеќе време поминувате под туш, толку е поголема веројатноста да ја исушите кожата.

Природните фактори на влага како церамидите, масните киселини и маслата помагаат во одржувањето на нивото на влага во кожата, објасни д-р Хекстал.

Проблемот е во тоа што тие се растворливи во вода, па ако го оставите лицето да кисне под туш 10 минути, буквално може да ги измиете.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде