Еколозите ја критикуваа тридневната турнеја низ Амазон, која бразилската влада им ја организираше на странските амбасадори како „измама“ и „медиумска пропаганда“, откако не успеа да застане во ниту една еколошки разорена област.

Турнејата заврши во петокот и се фокусираше на подобро заштитените области на северниот дел на Амазон.

Владата подготви маршрута што не ја покажува реалноста на Амазон – напуштање на домородните народи, грабнување на земјиштето, нелегално рударство и неконтролирано уништување на шумите. Тоа е измама, рече Марсио Астрини, извршен директор на Климатската опсерваторија, чадор група на еколошки невладини организации.

Потпретседателот на Бразил, Хамилтон Мурињо, кој беше домаќин на турнејата и го предводи владиниот совет на Амазон, рече дека видот на ефектите од уништувањето на шумите и пожарите на Амазон одблизу не е „потребно“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде