Новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден и потпретседателот Камала Харис ќе положат заклетва во среда во сосема поинаква атмосфера од она што обично може да се види на инаугурацијата на лидерот на таа светска моќ.

Во празен град полн со трупи, само учеството на неколку пејачки ѕвезди, како Лејди Гага и Џенифер Лопез, нè потсетува на големите свечености што ги гледаа на телевизиските екрани со интерес од гледачите ширум светот.

И сега, мора да се признае, интересот е голем, но причините се нешто поразлични, и поради пандемијата на коронавирус и поради заканите на насилните и вооружени поддржувачи на Доналд Трамп, кои нема да бидат присутни на церемонијата.

Овие две причини се чини дека означуваат добар дел од мандатот на демократот Бајден, кој од трет обид ќе се пресели во Белата куќа.

Овој политички ветеран беше избран за 46. претседател по неуспешните обиди на демократските прелиминарни избори во 1988 и 2008 година.

Победата на Бајден од третиот обид ја доведува во прашање поранешен жител на Белата куќа, чии обвинувања во САД се отфрлени како неосновани.

Но, за Трамп гласаа околу 74 милиони луѓе, па сега Бајден има тешка задача. Најстариот претседател на Соединетите држави, чиј живот беше обележан со трагедии, мора да ја помири длабоко поделената земја, која неодамна беше изненадена од крвавиот упад на приврзаниците на Трамп во Капитол.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Православните верници денеска го слават св.Јован Крстител
Следната статијаЕУ ќе донира 70 милиони евра на регионов за набавка на вакцини