Вториот ден по Велигден се нарекува Свети или Велигденски вторник, а потоа продолжува празнувањето на најголемиот христијански празник, како во црковните служби, така и во домовите. Услугите се исти како и претходните два дена.

Како и во повеќето краишта кај нас, велигденските празници траат три дена, во Велигденски вторник продолжуваат гозбите и веселбите, каде што гостуваат роднините, кумовите, соседите и пријателите, па тоа е време кога се собираат роднините од подалечните места, се верува дека ова е најдобар вторник во целата календарска година. Во некои села се прават свадби, иако тоа не е широко распространет обичај, бидејќи времето на празнувањето на христијанската Пасха се смета за посебна благодат, па таа благодат сака да се пренесе на новите сопружници и нивното новоосновано семејство.

Обичаи

Според легендата, во неделата пред зори, Марија Магдалена, Марија Јаковова, Салома и некои други жени со подготвениот мир отишле на гробот Христов.

Големиот камен со кој бил затворен Христовиот гроб бил откорнат, а гробот бил празен. Ангел Господов седна на каменот, со лицето како молња и оделото бело како снег.

Војниците на стражата беа вкочанети од страв, а потоа ангел им се обрати: „Не плашете се, зашто знам дека го барате распнатиот Исус. Тој не е тука затоа што воскресна, како што рече: „Одете брзо и кажете им на Неговите ученици дека воскресна“.

Жените и збунетите војници-чувари веднаш истрчале во градот за да ги известат еврејските водачи за она што го виделе, а луѓето биле многу среќни. Затоа, единственото нешто што верниците мора да го почитуваат во овие три дена е да ја споделат радоста со своите ближни.

Народното верување вели дека оние кои го игнорираат ова едноставно „правило“ им пркосат на Бога и Христа и нема да одат „како што треба“ во нивниот живот.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Илон Маск покажа заинтересираност за инвестирање во српска компанија
Следната статијаНема да се издаваат изводи од матична книга на родени, венчани и умрени додека трае штрајкот на вработените

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде