Компанијата Тесла Моторс се обрати до новосадскиот производител на минерална вода Минаква со барање за соработка која би опфатила аквизиција или купување на поголем дел од производството.

Минаква е производител на минерална вода богата со јод, која е во фокусот на интересот на оваа позната компанија.

Сања Бјелица, директорка на Минаква, ја коментира веста: „Точно е дека Тесла нè контактираше и покажа интерес, но контактираше и со неколку други производители во Европа кои имаат вода со природен јод. Во моментов подготвуваме примероци и анализи кои ги испраќаме до Калифорнија. Не сме заинтересирани. на продажба, но ќе понудиме некои количини. Повеќе детали ќе знаеме за неколку недели“, пренесува Б92.

Јодот освен што му користи на организмот, го штити од радиоактивност. Во ретките минерални води, како што е Минаква, се наоѓа во природна органска форма, што е уште повредно на пазарот од јод во таблети.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Следи период на стабилизирање на цената на маслото
Следната статијаДенеска е втор ден од Велигден, а еве што го симболизира Велигденскиот вторник:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде