Образованието е човеково право, јавно добро и јавна одговорност.

Генералното собрание на Обединетите нации го прогласи 24 јануари како Меѓународен ден на образованието, во прослава на улогата на образованието за мир и развој.

Без инклузивно и правично квалитетно образование и доживотни можности за сите, земјите нема да успеат да постигнат родова еднаквост и да го прекинат циклусот на сиромаштија што остава милиони деца, млади и возрасни зад себе.

Денес, 258 милиони деца и млади сè уште не одат на училиште; 617 милиони деца и адолесценти не можат да читаат и да прават основна математика; помалку од 40% од девојчињата во субсахарска Африка завршуваат средно средно училиште и околу четири милиони деца и млади бегалци се надвор од училиште. Нивното право на образование се крши и тоа е неприфатливо.

ИЗВОРpeace-ed-campaign.org
претходниот член,Како вакцинираните и невакцинираните ги чувствуваат симптомите на омикрон?
Следната статијаНа дивите депонии во Србија ќе се поставуваат видео надзори

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде