Додека секојдневно гледаме зголемување на новозаразениот омикрон, многумина се прашуваат дали има разлика во симптомите на вакцинирани и невакцинирани.

Првите симптоми се повеќе слични на обичната настинка. Додека делта инфекцијата најчесто се манифестирала со кашлица, треска и губење на вкус и мирис, главни симптоми на омикрон се суво и болно грло, засипнатост, како и течење на носот, болки во мускулите, а забележано е дека голем број на пациентите имале конјунктивитис.

За многумина, особено оние кои биле вакцинирани, симптомите на омикрон се повеќе како тешка настинка отколку грип или тешка респираторна болест.

Иако сè уште нема студии за разликите во симптомите на омикрон помеѓу вакцинирани и невакцинирани луѓе, лекарите известуваат за можни разлики кај пациентите.

Д-р Маја Н. Кларк, професорка на Мејерс колеџот за медицински сестри на Универзитетот во Њујорк, ги опиша разликите што ги гледа кај пациентите.

Вакцинираните лица пријавуваат главоболки, болки во телото и треска кога се инфицирани со омикрон, додека невакцинираните пациенти имаат поголема веројатност да пријават кашлица, отежнато дишење и симптоми слични на грип.

Најголемата разлика меѓу вакцинираните и невакцинираните луѓе не е во видот на симптомите – туку во сериозноста на симптомите.

Досега има малку податоци, но забележувам дека многу вакцинирани луѓе доживуваат многу благи симптоми и дека поголем процент од вакцинираните луѓе немаат симптоми, рече д-р Питер Чин-Хонг, специјалист од Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско. .

Чин-Хонг рече дека забележал и дека вакцинираните луѓе ги чувствуваат симптомите пократко, понекогаш еден или два дена, наместо пет или повеќе дена повеќе типични за случајот на невакцинирана личност.

Се чини дека луѓето кои се вакцинирани предвреме добиваат многу поблаги симптоми. Во болницата видов дека првенствено невакцинираните добиваат повеќе болести како пневмонија, посочи тој.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,СЗО објави можен крај на пандемијата годинава
Следната статијаДенеска е меѓународен ден на образованието

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде