Денеска е празник посветен на една од христијанските мошти – појасот, кој според традицијата и припаѓал на мајката на Исус Христос – Дева Марија.

Наводно, ременот го плетела од влакната на камилата самата Богородица, се чува во манастирот Ватопеди на Света Гора и го претставува единственото богатство зачувано од животот на мајката Христова.

Приказната вели дека по смртта на Богородица, Свети Тома пронашол само појас во гробот – се што останало од Богородица по нејзиниот успех. Тој го зел и го чувал како остаток до крајот на животот.

Самиот појас имал интересна историја – во првите векови се чувал во Ерусалим, а во 4 век бил префрлен во Кападокија.

Потоа бил ставен во златен ковчег и донесен во Цариград, каде што не бил изваден до времето на Лав Мудриот.

Потоа, според легендата, ја излечил царицата Зои, за која тогашните лекари не можеле да најдат лек, а таа целиот зрак го извела со златна нишка во знак на благодарност кон Пресвета Богородица, која така го добила сегашниот изглед.

Полагањето на појасот на Пресвета Богородица се слави како официјален црковен празник од средината на 12 век.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Ако имате проблем со тироидна жлезда, применете го овој домашен рецепт на база на кромид
Следната статијаВакцината е клуч за добро „ментално здравје“ бидејќи ви ја купува слободата!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде