Купувањето јајца можеби звучи како едноставна задача, но широкиот опсег на опции може да наметне голем број прашања од големината, бојата, па се до пакувањето.

  • Која е разликата помеѓу кафените и белите јајца?

Бојата на лушпата на јајцето зависи од расата на кокошката што го носи јајцето, а не од исхраната, околината или други фактори.

И белите и кафените јајца се природни, како и другите нијанси на сива боја. Нема апсолутно никаква разлика во вкусот или квалитетот на јајцето врз основа на бојата на лушпата.

Белите кокошки често несат бели јајца, а кафените, црвеникави кокошки имаат повеќе пигмент во лушпата од јајцето.

  • Дали е важна големината на јајцето?

Големината на јајцата може да зависи од различни причини, како што се расата на кокошките или исхраната, но најважен фактор е возраста, со тоа што постарите кокошки снесуваат поголеми јајца. Иако големината на јајцето не влијае на квалитетот, може да направи разлика ако печете или подготвувате рецепт.

  • Кој е најдобриот начин за чување јајца дома?

Повеќето фрижидери имаат простор за чување јајца на вратата, но ова не е најдоброто место за нивно чување. Јајцата најдобро се чуваат во кутијата во која се купени, внатре во главниот дел од фрижидерот, каде што температурата е најконзистентна.

Ова е попожелно во однос на вратите на фрижидерот, кои се отвораат и затвораат и може да се разликуваат во нивото на температурата и влажноста.

Свежите јајца обично траат околу шест недели во фрижидер, но можат да траат и подолго.

ИЗВОРНовости
претходниот член,18% од починатите од ковид19 во изминатите 3 месеци биле вакцинирани
Следната статијаНе е толку важно што јадете за појадок, колку што е важно што и колку пиете!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде