Кога добитникот на Нобеловата награда за физика Алберт Ајнштајн почина на 18 април 1955 година, тој остави зад себе одредени упатства кога станува збор за отстранување на неговото тело, според истрагата на Националната географија.

Ајнштајн не сакал да го обожуваат неговото тело или да го проучуваат мозокот, па им наредил на одговорните за неговите посмртни останки „да ги кремираат и тајно да ја расфрлат пепелта за да ги обесхрабрат идолопоклониците“.

Сепак, Томас Харви, кој бил дежурен патолог кога починал Ајнштајн, во болницата Принстон во Њу Jерси, не ги следеше точно тие упатства.

Наместо тоа, тој го украде мозокот на Ајнштајн.

Оттогаш, работите станале уште почудни. Кога семејството на Ајнштајн дознало, неговиот син очигледно не се противел на кражбата, а Харви успеал да го задржи мозокот во две тегли во неговиот подрум, пред да го префрли во кутија со јаболко скриена под фрижидерот.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Награда за најдобра режија за филмот „Хомо“ на фестивал во Индија
Следната статијаДо 2100 година покачување на нивото на морето за 2 метри поради глобално затоплување

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде