Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, на скопскиот аеродром ја пречека српската премиерка Ана Брнабиќ, која денеска ќе престојува во посета на Македонија.

Маричиќ, како што информираат од неговиот кабинет, и посакал добредојде и изразил големо задоволство од нејзината средба, посочувајќи дека посетата на премиерката Брнабиќ, во време на предизвиците со кои се соочува Европа и регионот, ќе ја искористат да разговараат на темите поврзани со напредокот во евроинтеграциите на двете пријателски земји, меѓусебната соработка и околу подготовките и активностите на Самитот на „Отворен Балкан“.

Брнабиќ, денеска прво ќе оствари работна средба со премиерот Димитар Ковачевски, на која присутен ќе биде и вицепремиерот Маричиќ, а потоа, како што е најавено заедно со Ковачевски ќе присуствува и ќе се обрати на Самитот што го организира „Македонија 2025″.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Ведрана Рудан: За секоја жена, децата се ужасна тортура со повремени минијатурни моменти на „среќа“
Следната статијаДали треба да носите маска на затворено додека сте на одмор во Грција?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде