Плодовите од киви се вистински витамински бомби, полни се со витамини Ц, Е и содржат калиум. Сепак, дали сакате целосно да ги искористите здравствените придобивки од консумирањето на киви? Потоа изедете ја и кората.

  • Но, како да се јаде таа кора?

Сите знаеме дека е подобро да не се лупи јаболкото. Кората на јаболкото содржи најмногу витамини. Сепак, тешко е да се поверува дека е подобро да не се лупи кивито. Но, како и кај јаболкото, кората е најздравиот дел од кивито. Да, тој влакнест слој околу зеленото месо е многу добар за вас. Но, како да ја претворите таа кожа во кулинарско ремек-дело?

  • Поздрава

Внатрешноста од киви е исклучително здраво, но и кората е добра за вас. На пример, кората е полна со влакна, кои се добри за варење. Дали имате проблем да одите во тоалет? По јадењето лушпа од киви може да гарантираме дека вашите црева се повторно нормални.

Ова влакно позитивно влијае и на нивото на холестерол. Сепак, многу луѓе не сакаат да ја јадат таа влакнеста кора бидејќи не е добар вкус. Дали има решение? Да, избришете ги влакната од кората и измијте го овошјето. Така ќе остане само мазниот дел од кората.

  • Вкус

Дали сте во искушение да пробате кора од киви? Имаме уште еден совет за вас. Започнете со жолто киви – тие имаат помалку влакна. По чистењето на кората, дали сè уште чувствувате многу влакна? Има уште едно едноставно решение: овошјето ставете го во блендер со јогурт или млеко, па на крај додадете ја кората.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Во Македонија 95% од деловните субјекти корстат компјутери во својата работа
Следната статијаПриказната за „Забранетиот град“ – главен симбол на древната Кина

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде